2009-02-17

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

22 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestepstw. Od pięciu lat w naszym kraju ten dzień jest również początkiem „Tygodnia Pomocy Ofiar Przestępcom” - wspaniałej akcji organizowanej wspólnie przez Resort Sprawiedliwości, sądy, prokuratury i organizacje pozarządowe.


Dzięki tej inicjatywie setki pokrzywdzonych w wyniku przestępstw Polaków – często bezbronnych, opuszczonych i pozostawionych samym sobie ofiar molestowania seksualnego, przemocy w rodzinie, gwałtów bądź brutalnych przestępstw kryminalnych, może liczyć na bezpłatną opiekę i ochronę oraz pomoc w niezwykle trudnym i traumatycznym przejściu przez procedurę prawną.

W tym celu w wielu ośrodkach w całej Polsce – głównie w budynkach sądów i prokuratury – dyżurować będą zespoły złożone z psychologów, pedagogów, lekarzy, specjalistów od interwencji kryzysowych, prawników, policjantów i wolontariuszy.

Organizowane będą również konferencje naukowe, debaty, czy konfrontacje, których celem będzie usprawnianie obecnych bądź wypracowywanie nowych, skutecznych standardów pomocy dla ofiar przestępstw.   

Tegoroczna akcja przebiega pod hasłem:  Interdyscyplinarne działania w kształtowaniu systemu pomocy dla pokrzywdzonych przestępstwem”.

(pz)


Plakat promujący zeszłoroczną edycję akcji "Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw"