2009-08-15

"A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei, Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec."

14 sierpnia w Rzeszowie odbyły się uroczystości związane z obchodami Święta Wojska Polskiego i 89 rocznicy Bitwy Warszawskiej (cudu nad Wisłą).W Mszy Świętej w kościele Garnizonowym, sprawowanej m. in. w intencji poległych bohaterów - "żołnierzy wolności", udział wzięli żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, przedstawiciele służb mundurowych- policji, straży pożarnej, straży granicznej, służb więziennych. Obecni byli również reprezentanci parlamentu, m. in. poseł Renata Butryn - członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej, reprezentanci władz wojewódzkich, samorządu województwa, miasta i powiatu.
Później uczestnicy obchodów przemaszerowali pod pomnik gen. Sikorskiego, gdzie w uroczystej i podniosłej atmosferze - Apelem Pamięci i salwą honorową, uczczono wszystkich poległych żołnierzy. Po złożeniu kwiatów i wieńców pod pomnikiem gen. Sikorskiego na ulicach miasta odbyła się uroczysta defilada pododdziałów biorących udział w obchodach święta.

Bitwa Warszawska, nazwana "cudem nad Wisłą, została uznana za przełomową i jedną z najważniejszych bitew w historii świata( zajmuje 18 miejsce na liście bitew światowych o takim znaczeniu).Zwycięstwo wojsk polskich w Bitwie Warszawskiej zatrzymało ofensywę Armii Czerwonej i uratowało Europę przed rozprzestrzenianiem się krwawej i wyniszczającej rewolucji.Na pamiątkę wygranej wojny polsko - bolszewickiej, 4 sierpnia 1923 roku, ustanowiono Święto Wojska Polskiego, a decyzję o jego obchodzeniu - 15 sierpnia - jako Święto Żołnierza, podjął ówczesny minister do spraw wojskowych - generał broni Stanisław Szeptycki. Władze komunistyczne zlikwidowały to święto w 1947 roku.Sejm RP - ustawą z 1992 roku, przywrócił jego obchody.