2009-10-14

Wojsko odebrało Langusty

12 października 2009 roku na poligonie Ośrodka Badań Dynamicznych Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia w Stalowej Woli odbyła się prezentacja prototypu samobieżnej haubicy Rak, a Wojsko odebrało pięć zmodernizowanych wyrzutni rakiet Langusta. Na świecie jest niewielu producentów takiego sprzętu.
Z tej okazji na terenie ośrodka zorganizowano konferencję, podczas której zaproszeni goście, w tym również pani poseł Renata Butryn, mogli zobaczyć sprzęt artyleryjski wyprodukowany w Hucie Stalowa Wola.
"To ważny dzień dla Zakładów Zbrojeniowych, które dzięki wysiłkom wielu osób mogą stać się istotnym ogniwem w rozwijaniu krajowego przemysłu zbrojeniowego i w przyszłości być producentem na dużą skalę światową. Od początku swojej działalności poselskiej wspierałam skutecznie te starania i tak będzie nadal" - stwierdziła posłanka. Podziękowała też wszystkim przybyłym gościom, a w szczególny sposób dyrektorowi Antoniemu Rusinkowi za jego zaangażowanie i pracę przez ponad 30 lat na rzecz Zakładów Zbrojeniowych.Prezes HSW Krzysztof Trofiniak ogłosił, że podpisał umowę z brytyjskim BAE System na produkcję transportera opancerzonego przeciw wybuchom min. Władze huty przypuszczają, że Ministerstwo Obrony Narodowej na przełomie tego i przyszłego roku będzie potrzebowało 30-40 takich pojazdów, a w przyszłości zapotrzebowanie może sięgać nawet stu takich transporterów na rok w wersji kołowej i gąsienicowej.Dla Stalowej Woli był to bardzo ważny dzień, biorąc pod uwagę kłopoty finansowe huty. To właśnie takich transporterów wyczekują nasi żołnierze w Afganistanie.
Zakład ogłosił, że podpisał już kontrakt z MON gwarantujący firmie około 60 mln zł na prace badawczo-rozwojowe nad moździerzem samojezdnym Rak.
Ta produkcja oznacza pracę dla setek ludzi, którzy mogą zapomnieć już o kryzysie.