2010-03-12

Rolnictwo ekologiczne i szkoły rolno-spożywcze... - jaka przyszłość?

Dziewięciu rolników zajmujących się działalnością ekologiczną na Podkarpaciu otrzymało odznaczenia od ministra Kazimierza Plocke - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uroczystość ich wręczenia odbyła się 10 marca w Zespole Szkół Spożywczych im. dra Tadeusza Rylskiego w Rzeszowie. Wydarzenie to było również okazją do podjęcia dyskusji na temat produkcji ekologicznej żywności w województwie podkarpackim, jak również rozmowy o problemach dotykających szkolnictwa zawodowego i rolniczego.
Jak podkreślił minister Kazimierz Plocke, rolnictwo ekologiczne, zajmujące się produkcją zdrowej żywności, jest dumą Podkarpacia. Podobnie wypowiedziała się posłanka Renata Butryn, współorganizator spotkania, według której ta dziedzina gospodarki jest szansą rozwoju rolnictwa w naszym regionie. Rolnicy uważają, że ekologiczne rolnictwo nie jest wystarczająco popularne wśród społeczeństwa, przez to może dojść do wygaszania ich działalności. Zwrócili również uwagę na fakt, że świadomość konsumenta dotycząca problematyki ekologicznej żywności jest bardzo niska.


Nieciekawie wygląda sytuacja w szkolnictwie zawodowym o charakterze rolniczym. Boryka się ono niestety z problemem naboru uczniów. - Zdarza się, że przez ich brak, kierunki umierają. -  Zbyt dużo młodzieży wybiera wciąż licea ogólnokształcące, a zbyt mało szkoły zawodowe z kadrą pedagogiczną przygotowującą młodych do wejścia na rynek pracy – podkreśliła Renata Butryn - Trzeba tę sytuację odwrócić. Zrównoważyć nabór. Nie każdy uczeń planuje w przyszłości karierę akademicką, większość chce zdobyć konkretny zawód. Należy odbudować prestiż szkolnictwa zawodowego. Rolnictwo ekologiczne i usługi są przyszłością Europy – dodała Posłanka.


Podobnie uważa Aleksandra Wanic dyrektor Zespołu Szkół Spożywczych im. dra Tadeusza Rylskiego w Rzeszowie. Zapewniła, że chętnych do kształcenia się w tego typu placówkach brakuje, bo młodzi ludzie nie widzą w tych zawodach przyszłości. Rolnicy obecni na spotkaniu podkreślili, że pomogą zmienić tę nieciekawą sytuację, współpracując ze szkołami poprzez realizację praktyk dla uczniów w swoich gospodarstwach.