2010-03-24

Model zmian w Polsce według Marszałka Sejmu RP

Bronisław Komorowski - Marszałek Sejmu RP i kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta Polski, którego popiera posłanka Renata Butryn, 19 marca odwiedził Rzeszów. Spotkał się z członkami PO oraz swoimi zwolennikami w prawyborach. Marszałek na konferencji podkreślał, że prezydent musi posiadać umiejętność budowania wspólnoty.
Bronisław Komorowski powiedział, że istnieje szansa na uruchomienie wielkiej transzy zmian w kraju, które polepszą obecną sytuację. Prezydent musi umieć skupiać polskie marzenia i polską siłę oraz wspierać unowocześnianie kraju.
 

Marszałek wspomniał również o zmianach w prezydenckich prerogatywach, a zwłaszcza tych dotyczących prezydenckiego weta - Nie można traktować weta jak lancetu – zapewnił - Jednak dobrze wykorzystane może stać się motywacją do lepszej pracy. Powinno być również stosowane tylko w szczególnych sytuacjach np. w wypadku, gdy ustawa narusza prawa człowieka - dodał. Bronisław Komorowski podkreślał ponadto, że trzeba iść prostą drogą umiarkowania politycznego, a Podkarpacie jest wyzwaniem dla PO. Marszałkowi zadano liczne pytania. Swój głos w dyskusji zabrała także posłanka Renata Butryn. Zapewniła, że Polacy marzą o tym,  aby mieć prezydenta wszystkich Polaków, a Bronisław Komorowski ma szansę zrealizowania tego modelu. Marszałek podkreślił, ze najtrudniejsze w jego  realizacji będą charaktery ludzkie oraz niedojrzałość polityczna Polski.