2010-07-27

"Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać"


Słowa te, wypowiedziane przez Delegata Rządu RP na Kraj Stanisława Jankowskiego, obrazują cel Powstania Warszawskiego. To wielki zryw patriotyzmu w momencie wycofywania się wojsk niemieckich i wkraczania do Warszawy sowietów. Chęć walki Warszawiaków podkreślają słowa dozorcy domu, w którym pod konspiracyjnym nazwiskiem Jerzy Korabski mieszkał dowódca Armii Krajowej gen. Tadeusz Komorowski: „No, panie szanowny, Szwaby wieją. Biorą w skórę. A czy ich to tak puścimy bez wyrównania rachunku?”
Powstanie było zorganizowane w ramach Akcji „Burza”, aby ratować polską niezależność oraz odtworzyć w stolicy legalne polskie władze. Miało to stanowić barierę przed narzuceniem przez sowietów ich komunistycznej władzy. Przyjęto, że powstanie trwało 63 dni. Zakończyło się, niestety, kapitulacją Warszawy. 1 sierpnia 1944 roku godz. 17:00, tzw. godzina „W” – to data wybuchu powstania, którą każdy Polak powinien znać i pamiętać, pomimo kontrowersji wokół zasadności wywoływania tego zrywu. Każdego roku oddajemy hołd powstańcom – także i w tym, 1 sierpnia o 17:00 zawyją syreny. Dziś żyjemy w wolnym kraju, a więc:

PAMIęTAJ! O 17:00 UCZCIJ PAMIęć POLEGŁYCH, KTÓRZY ZA TĄ WOLNOŚć WALCZYLI  - CHWILĄ CISZY I POSTOJU, ZADUMY, ODERWANIEM SIę OD CODZIENNYCH OBOWIĄZKÓW, ZAPALENIEM ZNICZA NA ŻOŁNIERSKIM GROBIE CZY MODLITWĄ.