2010-12-13

Stalowowolska młodzież broniła praw człowieka

Stalowowolska młodzież broniła praw człowieka

Uczniowie Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego pisali w czwartek i piątek na lekcji Wiedzy o Społeczeństwie listy w obronie osób, których naruszone zostały prawa człowieka. Była to ogólnoświatowa akcja Amnesty International. Posłanka Renata  Butryn wzięła udział w tym przedsięwzięciu.

Młodzież pisała listy skierowane do ambasad, prezydentów, premierów państw, w których łamane są podstawowe prawa człowieka. – Akcja zorganizowana jest już po raz drugi. Chcemy prowadzić ją także w kolejnych latach – zapewniła Barbara Olszak przewodnicząca Stowarzyszenia Młodzi Demokraci Koło Nisko-Stalowa Wola. – Stalowowolska młodzież zasługuje na to, aby uczestniczyć w tak wyjątkowej ogólnoświatowej akcji. Chcemy nauczyć młodych ludzi czym są prawa człowieka. Pokazać, że są miejsca, w których nie można swobodnie mówić o swoich poglądach, a walka o wolność grozi więzieniem – podkreśliła Magdalena Sołtys ze Stowarzyszenia Młodzi Demokraci.

Uczniowie pisali w obronie m.in. Zelimhana Murdałowa – 26-letniego studenta aresztowanego w Czeczenii, torturowanego w więzieniu, Mao Hengfeng – torturowanej i aresztowanej za obronę praw reprodukcyjnych kobiet oraz pomaganie ofiarom przymusowych eksmisji w Chinach, a także ojca Alejandro Solalinde – katolickiego księdza, który poświęcił życie ratując migrantów w Meksyku. - Myślę, że samo pisanie listów jest taki aktem, który daje podwójnie. Daje tym w imię których piszemy ponieważ wiemy, że takie akcje miały już swoje sukcesy i wierze, że w dalszym ciągu ich skutek będzie widoczny - zapewniła posłanka Renata Butryn.

Każdy maraton poprzedzony był krótką prelekcją na temat praw człowieka i historii Amnesty International.