2008-07-02

Debata o bezpieczeństwie energetycznym kraju

       
W imieniu Klubu PO, posłanka Renata Butryn zwróciła się do Ministra Gospodarki z prośbą o udzielenie informacji w sprawie bezpieczeństwa energetycznego kraju i dywersyfikacji źródeł energii elektrycznej, ze szczególnym uwzględnieniem problemów tzw. energii zielonej.
       
        Odpowiadając, wiceprezes Rady Ministrów, minister gospodarki Waldemar Pawlak zapewnił, że rząd jest szczególnie zainteresowany rozwojem energetyki odnawialnej. W krajowym bilansie energii jej udział jest coraz większy; np. moc elektrowni wiatrowych wzrosła z 65 MW w 2004 r. do 288MW w 2007 r. i 340 MW obecnie. Rząd preferuje także wysoko efektywne technologie, takie jak zgazowanie biomasy. Wicepremier zwrócił uwagę na potrzebę utylizacji szkodliwych odpadów, które po zgazowaniu stają się nawozem rolniczym. W ramach Programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka planuje się wspieranie lokalnych biogazowi, aby tam gdzie jest to możliwe, w szerokim zakresie wykorzystać możliwość zgazowania biomasy. Możemy wytwarzać w ten sposób nawet około 3000 MW – powiedział W. Pawlak. Za szczególnie ważne uznał wykorzystanie zasobów geometrii. To dla gazu dobra alternatywa – możemy w większym stopniupolegać na własnych zasobach. Bardzo istotne są tutaj mechanizmy długoterminowego finansowania takich inwestycji.
        Także energetyka wodna, może mieć duże znaczenie przy bilansowaniu całego systemu energetycznego, zwłaszcza wykorzystanie elektrowni szczytowo - pompowych. Nie należy jednak spodziewać się w tym obszarze większych inwestycji.Rząd prowadzi również działania niezbędne dla wszczęcia procesu decyzyjnego o budowie elektrowni jądrowej. Zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej zamierza przeprowadzić w tej sprawie otwarte konsultacje społeczne. Jednak, zdaniem wicepremiera, energetyka jądrowa to perspektywa lat, może dziesięciu, raczej kilkunastu, jeżeli chodzi o poważniejszą jej rolę w naszym biznesie energetycznym.
        Rozwiązaniem, które szybciej i bezpieczniej zapewni Polsce bezpieczeństwo energetyczne będzie usprawnienie wykorzystania energii. Efektywność energetyczna jest zagadnieniem, któremu do tej pory nie poświęcano wystarczającej uwagi. Tymczasem w wielu dziedzinach gospodarki postęp jest możliwy do osiągnięcia bez dalszego wzrostu zużycia energii. Taki cel strategiczny stawia sobie Unia Europejska, kładąc duży nacisk na budowanie gospodarki o niskiej emisji CO2. W Polsce domy pochłaniają 40% zużycia energii, należy zatem stosować technologie jej odzyskiwania, termoizolację, metody ochrony przed utratą ciepła, a także jego odzyskiwanie z powietrza wyprowadzanego z obiektów przez instalacje wentylacyjne. Najtańsza energia to ta, która nie została zużyta – dodał wicepremier.
        Wpływy z opłat i kar za korzystanie ze środowiska będą inwestowane w technologie wspierające jego ochronę. Polska nie godzi się na propozycję UE, by prawa do emisji dwutlenku węgla w całości podlegały handlowi, a nie były przyznawane w części bezpłatnie.
        Wicepremier odniósł się także do kwestii dywersyfikacji źródeł pozyskiwania energii. Przypomniał, ze korytarz dla budowy drugiej nitki Gazociągu Jamajskiego, biegnącej z Rosji przez Polskę na zachód Europy, jest otwarty. Zakomunikował, że Polska nie zamierza partycypować w projekcie Gazociągu Północnego – kosztownej inwestycji, która będzie dostarczać do Europy droższy gaz.