2011-02-07

Kiedy reforma szkolnictwa zawodowego?

Kiedy reforma szkolnictwa zawodowego?

Reforma oświaty, zmiany w zakresie nadzoru, zmiany w Karcie Nauczyciela proponowane przez samorządowców, modernizacja struktur kształcenia zawodowego i ustawicznego – takie tematy poruszano podczas konferencji w Sejmie, na której obecni byli dyrektorzy oraz nauczyciele z całej Polski ze Stowarzyszenia Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych.  Spotkanie przygotowała i prowadziła posłanka Renata Butryn – członek sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Udział w konferencji brała również Jadwiga Parada – Naczelnik Wydziału Kształcenia Zawodowego w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Spotkanie, przygotowane także przez Annę Chmurę ze Stowarzyszenia Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych, miało charakter konsultacyjny. Nauczyciele przekazali na piśmie swoje uwagi dotyczące reformy szkolnictwa zawodowego.

 

Jakie reformy czekają na szkolnictwo zawodowe?

MEN ma 120 mln zł głównie z dotacji unijnych na modernizację szkolnictwa zawodowego. Zespół opiniodawczo-doradczy ds. kształcenia zawodowego MEN przygotował sześć projektów zmian. Będą one dotyczyły m.in:

- klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (nowością będzie możliwość zgłaszania nowych zawodów do klasyfikacji przez pracodawców);

- systemu egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodów;

- struktury i organizacji kształcenia zawodowego;

- kształcenia, dokształcania i doskonalenia nauczycieli;

- udziału pracodawców w kształceniu zawodowym (dzięki tej współpracy z pracodawcami uczniowie zdobędą doświadczenie, a pracodawcy będą wpływać na edukacją swoich przyszłych pracowników)

- obudowy programowej kształcenia zawodowego;

- modelu poradnictwa zawodowego;

W nowej strukturze kształcenia zawodowego i ustawicznego znajdą się także: branżowe formy kursowe kształcenia praktycznego i ustawicznego, a także ośrodki przeprowadzania branżowych egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.


Obecnie trwają konsultacje ze środowiskiem nauczycieli i dyrektorów. Wszelkie można wysyłać do Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego na adres mailowy: dkzu_men@men.gov.pl