2008-07-28
Rząd zwiększa dotację dla Polsko - Amerykańskiej Fundacji Fulbrighta
Zdecydowana większość posłów (447) głosowała za ratyfikacją umowy między rządami RP i USA w sprawie współpracy w ramach Polsko – Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Nowa umowa zakłada zwiększenie finansowego wkładu obu stron do budżetu Fundacji Fulbrigta, która prowadzi programy wymiany studentów, naukowców oraz nauczycieli pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.
O korzyściach płynących z podjęcia tej decyzji, podczas sejmowej debaty, mówiła Poseł Renata Butryn – Zwiększenie polskiego wkładu do budżetu fundacji pozwoli większej liczbie osób wziąć udział w programach wymiany studentów, naukowców i nauczycieli między Polską i USA – przekonywała. I dodała - Wysokość dotacji, przekazywanej komisji przez strony, będzie uzależniona od wielkości środków budżetowych, jakimi dysponują strony. Przewiduje się, że docelowo wkład strony polskiej będzie równy wkładowi strony amerykańskiej na (...) wymianę stypendialną. Strona amerykańska ponadto będzie przekazywać co roku dotację na pokrycie kosztów związanych z działalnością komisji oraz realizację jej zadań statutowych.
W Polsce Program Fulbight reprezentowany jest przez „Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta” i jest najbardziej prestiżową ofertą wymiany naukowej pomiędzy USA i Polską. Główne cele Programu to inicjowanie, wspieranie i prowadzenie działalności w zakresie studiów, badań naukowych, szkoleń i innych przedsięwzięć z dziedziny nauki, szkolnictwa wyższego, oświaty, kultury i sztuki, realizowanych przez lub dla obywateli amerykańskich - poprzez wizyty i wymiany studentów, stażystów, wykładowców, artystów, dziennikarzy, nauczycieli, naukowców oraz innych osób ze środowisk nauki, kultury i sztuki.
W 2009 rok „Polsko - Amerykańska Komisja Fulbrighta” obchodzić będzie 50. lecie działalności w Polsce.
(pz)