2011-03-01

Maraton Pisania Listów zakończył się sukcesem!

Maraton Pisania Listów zakończył się sukcesem!

Los pięciu bohaterów Maratonu Pisania Listów 2010 zmienił się na lepsze. Przypominamy, że w Maratonie udział brała stalowowolska młodzież z Liceum Samorządowego z inicjatywy Stowarzyszenia Młodzi Demokraci Koło Nisko-Stalowa Wola oraz posłanki Renaty Butryn. Najwięcej listów napisano właśnie w Polsce – 145 tys.

"Chciałem dostać laptop na Święta Bożego Narodzenia, ale dostałem z powrotem mojego ojca – najlepszy świąteczny prezent w życiu. Z całego serca chciałbym podziękować Amnesty International. Jestem bardzo szczęśliwy, … dobrze jest mieć swojego tatę z powrotem w domu”, powiedział Amnesty International Femi Peters, syn gambijskiego lidera opozycji Femiego Petersa seniora. 

Femi Peters senior był więziony za zorganizowanie pokojowej demonstracji. Został wypuszczony po akcji na jego rzecz w grudniu 2010 r.

W Międzynarodowym Maratonie Pisania Listów udział wzięły setki tysięcy uczestników i uczestniczek na całym świecie. Celem akcji była pomoc bohaterom spraw Amnesty International, w których doszło do naruszeń praw człowieka, pokazania, że do pomocy poszczególnym osobom, których prawa są łamane, mogą zaangażować się ludzie z całego świata. W każdym kraju pisano dla tych samych dziesięciu spraw. 

Oprócz zmiany w losie Femiego Petersa, akcja przyczyniła się do tej pory do poprawy sytuacji w kolejnych czterech.

22 lutego 2011 Mao Hengfeng, działaczka związkowa i więźniarka sumienia została wypuszczona z zakładu re-edukacji przez pracę w Pekinie. Wcześniej, w styczniu 2011 r. dostała w końcu pozwolenie na widzenie się z rodziną, pierwszy raz od kiedy została zatrzymana. Mąż Mao, Wu Xuewei, uważa, że międzynarodowa presja na władze w znaczny sposób pomogła jego żonie. Wszystkim aktywistom i aktywistkom przekazuje podziękowania za pracę i działania na rzecz Mao Hengfeng.

Władze meksykańskie przydzieliły dwóch ochroniarzy ojcu Alejandro Solalinde Guerra, aby zapewnić mu bezpieczeństwo. Jego życie było w niebezpieczeństwie z powodu pracy, którą poświęcił dla zapewnienia migrantom w Meksyku bezpiecznego miejsca podczas ich drogi przez Meksyk do Stanów Zjednoczonych.

Walid Yunis Ahmad, po 10 latach uwięzienia w kurdyjskim regionie w Iraku, doczekał się postawienia wobec niego oskarżenia. Teraz oczekuje na proces sądowy.

Norma Cruz powiedziała, że Maraton Pisania Listów wpłynął na duże zainteresowanie medialne groźbami, które otrzymywała. Teraz uważa, że władze nie mają innej alternatywy, niż chronić ją i jej organizacje oraz by być na bieżąco z jej sprawą.

Trzech bohaterów Maratonu z wymienionych powyżej powiedziało Amnesty International, że bardzo doceniają poczucie solidarności z nimi, które odczuwali podczas akcji.

Khady Bassène, której mąż, Jean Diandy, został aresztowany przez senegalskich żołnierzy w 1999 r. powiedziała: „Dziękuję bardzo wam za pomoc. Jestem głęboko wzruszona tym, że ludzie żyjący bardzo daleko od Senegalu przejęli się moja sprawą”. Od czasu aresztowania, nikt nie widział męża Khady Bassène.

Zelimkhan Murdałow nie był widziany od 2001 r., kiedy został uwięziony w Czeczenii. Jego siostra powiedziała: „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że Amnesty International przeprowadziła tę akcję. Im bardziej zwracana jest uwaga na tę sprawę, tym lepiej. Apelowaliśmy już do tylu urzędników, bez skutku. Ale władze nie mogą wiecznie siedzieć cicho, kiedyś będą musiały odpowiedzieć”.

Od rodzin romskich, które zostały zmuszone do opuszczenia swych domów w Rumunii, Amnesty International usłyszała, że byli bardzo zadowoleni ze wszystkich listów, jakie otrzymali od ludzi z całego świata oraz wszelkich apeli, które zostały wysłane do władz lokalnych.

 

 

TAK WYGLĄDAŁA AKCJA W STALOWEJ WOLI:

http://www.renatabutryn.pl/pl/news/view/198/stalowowolska-mlodziez-bronila-praw-czlowieka

 

źródło: http://amnesty.org.pl/no_cache/archiwum/aktualnosci-strona-artykulu/article/7205/564.html