2011-03-10

Poszukiwane dziewczyny przyszłości!

Poszukiwane dziewczyny przyszłości!

Studentki kierunków ścisłych, przyrodniczych, technicznych i medycznych, które już na etapie studiów prowadzą własne badania, mogą walczyć o wysokie stypendia i wyjazdy na zagraniczne konferencje naukowe. Rusza kolejna edycja konkursu „Dziewczyny Przyszłości” organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i miesięcznik ELLE.

Chcemy promować i wspierać ambitne młode kobiety, które realizują swoje pasje badawcze i odnoszą imponujące naukowe sukcesy, nierzadko w dziedzinach stereotypowo uważanych za męskie – mówi minister nauki prof. Barbara Kudrycka. 

- Naszymi działaniami chcemy udowodnić, że młode pokolenie kobiet polskiej nauki jest nowoczesne, stylowe, w najlepszym rozumieniu europejskie – dodaje Barbara Mietkowska, redaktor naczelna ELLE. 

Na zgłoszenia konkursowe od studentek czekamy do 15 marca. Kapituła Konkursowa, której przewodniczy znakomita biotechnolog prof. Marianna Turkiewicz, oceni m.in. oryginalność prac badawczych, nowatorską metodologię i możliwość zastosowania wyników badań w praktyce. Zwyciężczyni konkursu otrzyma stypendium w wysokości 15 tys. złotych, a autorkom dziesięciu najlepszych prac sfinansujemy udział w wybranej zagranicznej konferencji naukowej.

Laureatką pierwszej edycji Konkursu „Dziewczyny Przyszłości” została Malwina Strenkowska, studentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego. Jej nowatorska metoda syntezy białek może mieć zastosowanie w terapii antyrakowej, a badaniami zainteresował się znaczący koncern farmaceutyczny. Dziesięć najlepszych młodych badaczek wyłonionych w I edycji konkursu wzięło też udział w prestiżowych konferencjach naukowych, sfinansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dziewczyny Przyszłości mogliśmy podziwiać również w profesjonalnej sesji zdjęciowej, opublikowanej przez miesięcznik ELLE.

Dla zwyciężczyń II edycji konkursu „Dziewczyny Przyszłości” szykujemy wyjątkowe niespodzianki – wkroczyliśmy bowiem w Rok Marii Skłodowskiej-Curie, która jest patronką wspólnej akcji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz ELLE.

Zgłoszenia konkursowe należy nadsyłać do 15 marca na adres:
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
ul. Wspólna 1/3
00-529 Warszawa 53,
lub składać w kancelarii ogólnej, pokój 32 z dopiskiem: DPN - Konkurs ”Dziewczyny Przyszłości”.

Zgłoszenia należy równocześnie wysyłać w wersji elektronicznej na adres mailowy: dziewczynyprzyszlosci@nauka.gov.pl.