2011-03-11

"Matki, żony i traktorzystki" na Dzień Kobiet

Dzień Kobiet Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zorganizowało w sposób szczególny. To właśnie w ten dzień rozpoczęła się wystawa, która pokazuje kobietę w socrealizmie zmuszoną do dużego wysiłku i wykonywania męskich zajęć. "Matki, żony i traktorzystki" - taki tytuł nosi wernisaż, to powrót do lat 40. XX wieku, a dla starszego pokolenia to wspomnienia czasów komunizmu i PRL. Grono kobiet zwiedzających ekspozycję zasiliła posłanka Renata Butryn.

Celem wystawy jest dyskusja z utrwalonym stereotypem kobiet na traktorach i zakwestionowanie prawdziwości głoszonych przez stalinizm haseł emancypacji kobiet. To własnie do kobiet władza kierowała najgłośniejsze hasła propagandowe PRL:: walka o pokój, współzawodnictwo pracy, walka o plan sześcioletni, walka z analfabetyzmem czy elektryfikacja wsi.

 

Zwiedzając wystawę można spotkać różne oblicza kobiety, realia epoki, świat damskiej mody, kanony ówczesnej urody, kobiecą rzeczywistość (np.: cierpliwie stojące w kolejce przed sklepem, zapracowane przy maszynach czy zrelaksowane u manikiurzystki), jak również kobiety podczas zwykłych, rutynowych prac domowych. Zaprezentowane są prace takich artystów jak:Wojciech Weiss, Antoni Kenar czy Tadeusz Gronowski.

Wernisaż można zwiedzać do 15 maja.