2008-09-10
Czy Patria w końcu zainteresuje się Hutą?
9 września 2008 roku, Poseł Renata Butryn, w odpowiedzi na zaproszenie HSW-Zakładu Zespołów Napędowych wzięła udział w spotkaniu dotyczącym zamówień offsetowych dla stalowowolskiego zakładu. Oprócz Pani Poseł obecni na nim byli przedstawiciele Huty Stalowa Wola, koncernu Patria oraz Ministerstwa Gospodarki: Podsekretarz Stanu Dariusz Bogdan oraz Dyrektor Departamentu Programów Offsetowych Hubert Królikowski.
Spotkanie było kontynuacja wstępnej rozmowy na ministerialnym szczeblu, z 26 sierpnia bieżącego roku (Warszawa).
Rozmowy toczyły się w czasie Międzynarodowego Salonu Obronnego. Dodajmy, że tegoroczny, XVI Salon, przesiąknięty był atmosferą optymizmu. Zaangażowanie polskiego wojska na frontach Afganistanu i Iraku uruchomiła aktywność polskiego rządu także w zakresie zamówień sprzętu i uzbrojenia wojskowego. Huta Stalowa Wola jest jednym z tych zakładów, które również korzystają z dobrej koniunktury polskiego przemysłu zbrojeniowego. (Przypomnijmy, w marcu bieżącego roku Huta podpisała kontrakt na 36 czterdziestolufowych wyrzutni rakiet Langusta o wartości 97 mln złotych, zaś uruchomienie programu „Regina”, który zakłada produkcję dywizjonu ośmiu haubic wraz z pojazdami i maszynami towarzyszącymi, prawdopodobnie oznaczać będzie dla Huty kolejne zamówienia.)
Wracając do problematyki spotkania z dnia 9 września, należy zauważyć, że dotyczyło ono skutków niekorzystnie rozstrzygniętej dla Huty kwestii przetargu na KTO. W Kielcach rozmawiano o offsecie, którego jednym z beneficjentów miał być stalowowolski Zakład Zespołów Napędowych. Zwycięzca przetargu na kołowy transporter opancerzony, producent Rosomaka fińska Patria, dość opieszale wywiązuje się ze swoich zobowiązań. W czasie spotkania przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki w tonie powściągliwym i dyplomatycznym podjęli się mediacji i podkreślali znaczące zainteresowanie polskiego rządu sprawami regulowania zobowiązań offsetowych przez Patrię w Polsce, w tym w Stalowej Woli. Natomiast bardziej stanowczo swoje stanowisko zaprezentowała Poseł Renata Butryn. Uznała, że zachowanie Patrii w sprawie realizacji offsetu sprawia wrażenie, jakby koncern nie był zainteresowany współpracą z HSW w tym zakresie. - Mówiłam o tym z trybuny sejmowej, rozmawiałam na ten temat z panią Ambasador Finlandii, zaś sztab dziennikarzy śledzi bieg tej sprawy i nie zamierzam pozostawić ich bez dostępu do bieżącej informacji - stanowczo stwierdziła stalowowolska posłanka
.
Wiceminister gospodarki, Dariusz Bogdan, przedstawił harmonogram kolejnych spotkań, których efektem ma być bliskie współdziałanie Patrii z firmami grupy kapitałowej HSW, zarówno w ramach offsetu, jak i w innych obszarach.
(pz)
Na zdjęciu zamieszczonym w załączniku znajdują się od lewej: Poseł na Sejm prof. Jan Kaźmierczak, Poseł na Sejm Renata Butryn, Wiceminister Gospodarki Dariusz Bogdan oraz Krzysztof Trofiniak - Prezes HSW SA.