2011-07-06
Polski Instytut Fizyki Jądrowej rozwija jedną z najnowocześniejszych terapii nowotworów
W Instytucie Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk przedstawiono projekt budowy Narodowego Centrum Radioterapii Hadronowej, które będzie pierwszym w Polsce oraz Europie Środkowej miejscem nieinwazyjnego leczenia skomplikowanych nowotworów.
Zaprezentowano również Oddział Zastosowań Fizyki i Badań Interdyscyplinarnych IFJ PAN, w którym znajduje się Zakład Fizyki Radiacyjnej i Dozymetrii zajmujący się m.in.: budową, we współpracy z Kliniką Okulistyki Collegium Medicum UJ w Krakowie i Centrum Onkologii Oddział w Krakowie, stanowiska radioterapii protonowej stosowanej do leczenia nowotworów oka. Do napromienienia guza stosuje się odpowiednio uformowane wiązki protonów, precyzyjnie skierowane do zmienionego chorobowo obszaru oka. Ten rodzaj terapii pozwala skutecznie niszczyć guzy i jednocześnie oszczędzać narządy jak nerw wzrokowy, plamkę żółtą czy soczewkę, dzięki czemu pacjent ma dużą szansę na zachowanie widzenia w leczonym oku.
W zakresie radioterapii protonowej IFJ PAN współpracuje także z europejskimi centrami, posiadającymi doświadczenie w prowadzeniu radioterapii protonowej, m.in. w Niemczech (Charite - Universitätsmedizin HZB, Berlin), Wielkiej Brytanii (Clatterbridge Center for Oncology), Rosji (Zjednoczony Instytut Badań Jądrowych, Dubna) i Włoszech (CATANA, Catania). Na spotkaniu podkreślano, że mówi się o zagranicznych centrach, a zapomina o polskim. Trzeba promować to, że w Polsce rozwijana jest jedna z najnowocześniejszych terapii nowotworów oka - terapia hadronowa. W lutym u dwóch pacjentów zakończyła się ostatnia seria napromieniania nowotworów gałki ocznej właśnie przy użyciu wiązki szybkich protonów.
Inwestycja budowy Narodowego Centrum Radioterapii Hadronowej realizowana jest w dwóch fazach: tworzenia Centrum Cyklotronowego Bronowice oraz stanowiska gantry. Projekt współfinansowany jest z dotacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa.
Faza 1 – „Centrum Cyklotronowe Bronowice”
Celem projektu jest wzrost innowacyjności i konkurencyjności polskiej nauki w zakresie fizyki, radiobiologii i radioterapii nowotworowej. Na terenie Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie zostanie uruchomiony nowoczesny cyklotron, przyspieszający wiązki protonów. To nowe urządzenie badawcze będzie dostarczało wysokiej jakości wiązki protonów dla celów badań w zakresie fizyki medycznej, radiobiologii i radioterapii nowotworów.
Faza 2 – „Centrum Cyklotronowe Bronowice - stanowisko gantry”
Celem projektu jest dalszy rozwój CCB poprzez uzupełnienie wyposażenia, uruchomienie i udostępnienie stanowiska gantry lekarzom radioterapeutom, fizykom, fizykom medycznym i radiobiologom z ośrodków medycznych Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie tego typu instalacje są niedostępne. Instalacja gantry pozwoli wykorzystać pełne możliwości techniczne cyklotronu. Centrum zostanie wyposażone w sprzęt radioterapeutyczny i medyczny, a w szczególności w ramię obrotowe (tzw. gantry). Stanowiska gantry są już stosowane w paru ośrodkach w USA, Japonii, Chinach, Niemczech, Szwajcarii i Francji. Instalacja tego typu sprzętu da możliwość znalezienia się w ścisłej czołówce ośrodków stosujących i rozwijających tą technikę eksperymentalną i radioterapeutyczną.
Źródło zdjęcia: P. Zieliński http://www.ifj.edu.pl/intro/historia.php?lang=pl
Źródło materiałów: http://www.ifj.edu.pl/dept/no5/ncrh/