2011-11-17

Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia

Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia

Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia. Obchodzony jest w trzeci czwartek listopada. Najchętniej kupowany papieros z filtrem ma 84 milimetry długości. Wypalenie go zajmuje ok. ośmiu minut. W tym czasie do organizmu dostarczamy cztery tysiące toksyn.

Każdy papieros zawiera nie tylko uzależniającą nikotynę, ale również czterdzieści substancji rakotwórczych. Dziennie przeciętny palacz dostarcza organizmowi trzygodzinną inhalację tymi toksynami. Podrażnienie błony śluzowej nosa, przełyku i żołądka, uszkodzenie narządów - trzustki, nerek, pęcherza moczowego, toksyczne działanie na układ nerwowy, oddechowy i sercowo-naczyniowy - to najtragiczniejsze skutki palenia papierosów. U kobiet w ciąży substancje trujące dochodzą do wszystkich tkanek płodu.

Palenie prowadzi również do psychicznego i fizjologicznego uzależnienia się od nikotyny. Jego objawami są: budzenie się w nocy na papierosa, konieczność zapalenia go tuż po przebudzeniu, palenie ich w dużej ilości, przekładanie innych zajęć, by móc zapalić. Bardzo szkodliwe jest również bierne palenie. Aż 19 proc. dorosłych Polaków jest na to narażonych w pracy. Problem ten dotyka najczęściej dzieci - codziennie ok. 4 mln maluchów wdycha dym tytoniowy w domu lub miejscach publicznych.

Rzucenie palenia jest trudne. Stany depresyjne, bezsenność, drażliwość, frustracja, gniew, stany lękowe, niepokoje, wzmożony apetyt - takie są objawy odstawienia nikotyny. Istnieją jednak różne instytucje, które pomagają zerwać z nałogiem. Można skorzystać z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym 801 108 108, pójść do lekarza rodzinnego lub psychologa.