2011-12-15

„Collegium Securitatis” otwarte dla studentów

„Collegium Securitatis” otwarte dla studentów

Wyższa Szkoła Prawa i Administracji oficjalnie oddała do użytku nowy budynek „Collegium Securitatis”. Uroczystość z udziałem m.in. Nadinspektora Adama Rapackiego odbyła się w poniedziałek (12.12). Budynek powstał m.in. na potrzeby prowadzenia kierunku „bezpieczeństwo wewnętrzne”. Znajduje się w nim jedno z najnowocześniejszych laboratoriów kryminalistycznych w Polsce, w którym studenci będą zdobywać praktyczna wiedzę.

Gości z Polski, Ukrainy i USA przybyłych na uroczystość otwarcia „Collegium Securitatis” powitał prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA. Wśród zaproszonych osób byli m.in. Nadinspektor Adam Rapacki Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Allen S. Greenberg Konsul Generalny USA w Krakowie, Generał Mjr. Wasylij Iwanowicz Rjaboszapko Prezydent EURO 2012, Nadinspektor Józef Gdański Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie, gen. bryg. Dominik Tracz Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, a także posłanka Renata Butryn oraz Przewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego Teresa Kubas-Hull.

„Collegium Securitatis” zostało wybudowane za ponad 13 mln zł. Inwestycja została dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w kwocie prawie 8 mln zł. W budynku „Collegium Securitatis” o powierzchni ok. 2,8 tys. metrów kwadratowych znajduje się m.in. najnowocześniejsze w Polsce uczelniane laboratorium kryminalistyczne.

W laboratorium kryminalistycznym znajduje się m.in. mikroskop laboratoryjno - badawczy do badań śladów biologicznych oraz Video spektrokomaparator do badania autentyczności dokumentów takich jak paszporty czy wizy. W laboratorium znajdzie się również wariograf, czyli tzw. wykrywacz kłamstw i w pełni wyposażona walizka śledcza. Dobór urządzeń, które znalazły się w pracowni kryminalistycznej to autorski pomysł wykładowcy WSPiA prof. Adam Tarachy (wybitnego polskiego specjalisty z zakresu kryminalistyki, wykładowcy WSPiA). – To laboratorium ma sprawić, że nasi studenci oprócz wiedzy książkowej będą mieli również specjalistyczną wiedzę praktyczną. Kryminalistyka jest bowiem dziedziną, której nie da się nauczyć z książki. Cieszę się więc, że studenci Wyższej Szkoły Prawa i Administracji będą mogli zobaczyć np. jak pobiera się odciski palców lub jak działa wykrywacz kłamstw – tłumaczy prof. Adam Taracha.

– Nasze nowoczesne laboratorium pozwoli nam połączyć teorię z praktyką. To pozwoli na dobre przygotowanie studentów Wyższej Szkoły Prawa i Administracji do pracy m.in. w służbach mundurowych oraz jednostkach zarządzania kryzysowego – mówi prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA. Chcemy też, aby nasze laboratorium zajmowało się nie tylko kształceniem praktycznym studentów. Uczelnia chce również zajmować się wszechstronną analizą śladów oraz m.in. badaniem wypadków komunikacyjnych – dodaje prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA.

W budynku „Collegium Securitatis” znajduje się również m.in. pełnowymiarowa, wielofunkcyjna hala: sportowa i koncertowa oraz laboratorium technik biurowych, akademicki inkubator przedsiębiorczości i nowoczesna sal komputerowa.

Prof. Jerzy Posłuszny podczas otwarcia nowoczesnego budynku powiedział również, że „Collegium Securitatis” to nie ostatnia inwestycja WSPiA. – W nowym roku rozpoczniemy rozbudowę tego obiektu. Za kwotę 10 mln zł wybudujemy m.in. podziemny i naziemny parking dla naszych studentów. W nowej części budynku powstaną również dwie sale do nauki sztuk walki – tłumaczył prof. Jerzy Posłuszny.

Studenci WSPiA tajników kryminalistyki będą uczyć się pod okiem najwyższej klasy fachowców m.in. prokuratorów i policjantów, na co dzień pracujący na podobnych urządzeniach jak te, które znajdą się w naszym Laboratorium Kryminalistycznym. Dzięki temu studenci będą mogli uzyskać praktyczną wiedzę z zakresu daktyloskopii, badań dokumentów, kryminalistycznej problematyki badań broni palnej czy badań poligraficznych.

Według Nadinspektora Adama Rapackiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych stawianie na rozwój kierunku „bezpieczeństwo wewnętrzne” to inwestycja w przyszłość. – W Polsce potrzeba bowiem jeszcze wielu specjalistów z tego zakresu. Więc jeśli tylko uczelnia w doskonale wyposażonym laboratorium i przy odpowiednim program nauczania dobrze przygotuje studentów to na pewno znajdą oni później dobrą pracę – tłumaczył Nadinspektor Adam Rapacki.


Podkarpackie Forum Myśli Prawniczej – sekcja prawa karnego

Podczas otwarcia budynku „Collegium Securitatis” w Wyższej Szkole Prawa i Administracji odbyło się również kolejne posiedzenia Podkarpackiego Forum Myśli Prawniczej. Wykład wprowadzający do dyskusji nt. „Z warsztatu Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego” wygłosił prof. Andrzej Zoll, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego oraz wykładowca WSPiA.

 

Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa

Wczoraj w Wyższej Szkole Prawa i Administracji działalność zainaugurowała również Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa i Młodzieżowa Akademia Prawa. Są to inicjatywy WSPiA mające przygotowywać uczniów szkół ponadgimnazjalnych do studiowania na kierunkach „prawo” i „bezpieczeństwo wewnętrzne”. Zajęcia w Młodzieżowej Akademii są bezpłatne. Odbywać się będą raz w miesiącu.