2012-03-23

Ratując życie innych złożyli w ofierze własne

Ratując życie innych złożyli w ofierze własne

23 marca w Markowej koło Łańcuta odbyły się uroczystości 68. rocznicy zbrodni na rodzinie Ulmów, której członkowie, w czasie II wojny światowej, zostali rozstrzelani za ukrywanie Żydów. W uroczystościach  uczestniczyła Poseł Renata Butryn, która złożyła kwiaty przed pomnikiem rodziny Ulmów.  W kościele w Markowej na Podkarpaciu odprawiono msze św. w intencji beatyfikacji rodziny Ulmów. Metropolita przemyski abp Józef Michalik,  przypomniał życiorys Józefa Ulmy, dodał: „że postawa rodziny - to perła na dywanie historii”.

Ponadto w Domu Wspólnoty Markowskiej odbyła się promocja drugiej serii monet poświęconych „Polakom ratującym Żydów – rodzina Ulmów. Baranków i Kowalskich”, wydanych przez Narodowy Bank Polski. Jest to srebrna dwudziestozłotówka oraz 2. złote ze stopu Nordic Gold. Otrzymali je przedstawiciele rodzin, którzy ratowali Żydów w czasie wojny. Wśród obdarowanych znalazł się Jerzy Ulma, bratanek zamordowanego przez Niemców - Józefa Ulmy.

Takich rodzin jak Ulmowie, którzy zginęli  wraz z całą rodziną za ukrywanie żydowskich rodzin - było wiele. Miejscem pamięci o nich będzie Muzeum Polaków  Ratujące Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów. Muzeum  stanie się  „pomnikiem”  dla wszystkich bezimiennych bohaterów, którzy oddali swoje życie, by ratować Żydów w czasie okupacji. Jednym z najważniejszych eksponatów Muzeum mają zostać drzwi ze śladami po kulach wystrzelonych przez niemieckich okupantów, w stronę Polaków ukrywających Żydów.  Historia rodziny Ulmów stała się symbolem wszystkich Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali innych.

"Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat" - to słowa wyryte na medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, którym - wraz z dyplomem - odznaczane są osoby ratujące Żydów w czasie II wojny światowej. Wyróżnienie to przyznawane jest od 1963 r. przez instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Z 20. tysięcy osób, uhonorowanych tym odznaczeniem, do tej pory ponad 6,2 tysiąca - to Polacy.