2012-10-30

HSW SZANSĄ POLSKIEGO PRZEMYSŁU ZBROJENIOWEGO

HSW SZANSĄ POLSKIEGO PRZEMYSŁU ZBROJENIOWEGO

 

W ubiegły piątek, 26 października 2012 r. stalowowolską HSW odwiedził Premier Donald Tusk oraz Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak. Delegaci rządu potwierdzili, że HSW ma szansę na zamówienie MON o wartości 7,5 mld zł. Dzięki tej inwestycji Huta może stać się jednym z ważniejszych zakładów zbrojeniowych nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. To wielka szansa zarówno dla HSW, jak i całego regionu.

W trakcie swojej wizyty Premier spotkał się z zarządem HSW oraz zwiedził zakład produkcji wojskowej. Uczestniczył również w ćwiczeniach na pobliskim poligonie. Z ust Donalda Tuska padło wiele pochlebnych słów na temat stalowowolskiego zakładu. Premier dziękował również pracownikom za odwagę i wytrwałość w okresie restrukturyzacji huty. Zapowiedział, że HSW, z racji m. in. jakości oferowanych usług, ma duże szanse na rządowe zamówienia, które realizowane będą w ciągu najbliższych 10-12 lat.

„Huta Stalowa Wola jest dla nas najlepszym dzisiaj w Polsce przykładem, że można podnieść się z kolan na dosłownie dzień przed upadkiem i stać się firmą, do której można kierować zamówienia na najbardziej wyspecjalizowaną produkcję, jaką jest produkcja wojskowa” – podkreślał Premier.

Donald Tusk odwiedził Stalową Wolę kilka razy w przeciągu ostatnich lat. Wizytował Hutę m. in. trzy lata temu, kiedy zakładowi groził upadek. Premier zwrócił uwagę, że pomimo wielu trudnych decyzji, serii zwolnień zakład nadal funkcjonuje. Co istotne, ma realną szansę stać się zakładem na poziomie europejskim. Seria wizyt Premiera to efekt wzmożonej pracy wielu polityków, w tym także posłanki Renaty Butryn, którzy od dawna zabiegają o zamówienia dla stalowowolskiej huty. Dobra kondycja HSW oznacza rozwój Stalowej Woli, jak i okolicznych miejscowości.

MON planuje wydać na zamówienia zbrojeniowe do 100 mld zł. Pieniądze, które wpłyną na konto HSW z zamówień resortu obrony będą wykorzystywane m. in. na wzmocnienie innowacyjności zakładu, a więc na rozwój i badania. Niewykluczone, że pierwsza transza trafi do huty w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Oznacza to, że Polską Armię zasilą „Kraby” produkowane w HSW.