2013-03-05

Interwencja policji, hostel, schronisko i ... co dalej ?

Interwencja policji, hostel, schronisko i ... co dalej ?

W ramach obchodów Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym, 5-go marca w Sejmie RP odbyła się ważna konferencja: "Pomoc kobietom - ofiarom przestępstw". Spotkanie otworzyła marszałek Sejmu Ewa Kopacz, która objęła konferencję honorowym patronatem. Konferencja  poświęcona była problematyce zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet. Omówione zostały m.in. działania służb społecznych i wymiaru sprawiedliwości w obronie kobiet – ofiar przestępstw, a także działania ośrodków społecznych i organizacji pozarządowych w tym obszarze. W debacie udział wzieli m.in. przedstawiciele policji, prokuratury, służby więziennej, sądownictwa, środowiska naukowego i organizacji zajmujących się pomocą ofiarom przemocy, a także eksperci z organizacji pozarządowych. Podczas konferencji wręczono pierwsze certyfikaty superwizorów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie przyznane przez Instytut Psychologii Zdrowia PTP. Uhonorowano w ten sposób 17 osób z całej Polski, a wśród nich certyfikat nr 5 przypadł pani Marii Dekert, kierowniczce Stalowowolskiego Ośrodka Wsparcia i Interwencji Kryzysowej .
Certyfikat nr 6 otrzymała pani Renata Durda, kierowniczka Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" Instytutu Psychologii Zdrowia PTP. Pani Renata Durda stwierdziła, że większość przypadków przemocy wobec kobiet ma miejsce w rodzinie i niestety, większość tych przestępstw nie zostaje ujawniona. Kobiety wytwarzają wewnętrzne mechanizmy przystosowania się do istniejącej sytuacji i próbują przetrwać. W Polsce rocznie ginie ok 150 kobiet w wyniku tzw. nieporozumień domowych.

WNIOSEK: Pomoc dla ofiar musi być kompleksowa i zintegrowana, ofiara musi być chroniona w każdym aspekcie i mieć wsparcie przez długi okres czasu. Ważna jest polityka mieszkaniowa, która pomoże skutecznie wesprzeć ofiary przemocy, umożliwi im samodzielne i bezpieczne życie, np. skuteczne usuwanie z mieszkania sprawcy przemocy.

Konferencja kończyła obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w dniach 25 lutego – 2 marca i poprzedzała  Międzynarodowy Dzień Kobiet (8 marca).


http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/transmisje.xsp?unid=D850E71AE32F09C2C1257B240030D56F

http://ms.gov.pl/pl/dzialalnosc/przeciwdzialanie-przemocy-w-rodzinie/karta-praw-osoby-dotknietej-przemoca-w-rodzinie-/