2014-05-30

Wizytacja w siedzibie 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu oraz w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie.

Wizytacja w siedzibie 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu oraz w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie.

27 maja delegacja posłów – członków Komisji Obrony Narodowej odbyła wizytację w siedzibie 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu oraz w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie.

17.Wielkopolska Brygada Zmechanizowana Brygada jest jedną z największych jednostek wojskowych w Polsce wyposażoną w najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponuje polska armia. Przeznaczona jest do wykonywania zadań przewidzianych planami operacyjnymi, prowadzenia działań bojowych w składzie związku taktycznego lub samodzielnie w ramach misji pokojowych w różnych strefach klimatycznych, w warunkach normalnej i ograniczonej widoczności, zgodnie z przeznaczeniem. Posłowie podczas wizytacji zapoznali się z funkcjonowaniem poligonu w Wędrzynie, który przystosowany jest do stacjonowania w warunkach bojowych eskadry śmigłowców transportowych mogących wspierać i uczestniczyć w szkoleniach desantowych. Poligon został wybudowany w latach siedemdziesiątych, jako jeden z największych w Europie, Centralny Ośrodek Zurbanizowany, na którym szkolą się jednostki z całej Polski oraz wojska państw NATO. Na jego terenie znajdują się strzelnice bojowe do prowadzenia strzelań przez pododdziały czołgów i piechoty oraz inne rodzaje wojsk. Wizytacja umożliwiła posłom bezpośredni kontakt z żołnierzami oraz lepsze zapoznanie się z praktycznymi aspektami służby i procesu szkolenia.