2008-02-29
Ws. aneksu umowy offsetowej z Patrią
Baniak: trwają negocjacje ws. aneksu umowy offsetowej z Patrią
Trwają negocjacje ministra gospodarki z fińską firmą Patria w sprawie aneksu do umowy offsetowej - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister gospodarki Rafał Baniak. Dodał, że minister gospodarki nie jest zadowolony ze stanu realizacji obecnej umowy. Renata Butryn (PO) pytała ministra gospodarki o brak - jej zdaniem - realizacji umowy offsetowej przez fińską spółkę Patria, produkującej dla polskiej armii transporter opancerzony Rosomak.
Podała m.in. przykład Zakładu Zespołów Napędowych HSW, który nie
otrzymał dotychczas żadnego zamówienia, a miał produkować elementy
napędowe do Rosomaka, zaś wartość umowy miała wynieść 20 mln euro.
Według Butryn, "Patria nie jest zainteresowana współpracą z polskim
przemysłem". Trwają negocjacje ministra gospodarki z fińską firmą Patria w sprawie aneksu do umowy offsetowej - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister gospodarki Rafał Baniak. Dodał, że minister gospodarki nie jest zadowolony ze stanu realizacji obecnej umowy. Renata Butryn (PO) pytała ministra gospodarki o brak - jej zdaniem - realizacji umowy offsetowej przez fińską spółkę Patria, produkującej dla polskiej armii transporter opancerzony Rosomak.
Baniak zapewnił, że minister gospodarki od pierwszych tygodni swojego urzędowania dokonuje przeglądu realizacji umów offsetowych. Jak wyjaśnił, umowa z Patrią zawarta w 2003 r. na 10 lat jest podzielona na trzy okresy rozliczeniowe, z których pierwszy minął 31 grudnia 2006 r., a termin kolejnego rozliczenia to grudzień 2009 r. "Do chwili obecnej minister gospodarki zaliczył na poczet wartości umowy zrealizowane przez Patrię zobowiązania na sumę 254 mln euro. Tym samym została osiągnięta kwota wymagana w pierwszym okresie rozliczeniowym" - poinformował Baniak. Zastrzegł jednocześnie, że pomimo wypełnienia tego zobowiązania przez Patrię, stan realizacji umowy offsetowej nie zadowala ministra gospodarki, ponieważ "realizacja większości pozostałych zobowiązań offsetowych nie została rozpoczęta".
Baniak przypomniał, że zagraniczny dostawca z tytułu złego wykonania zobowiązań offsetowych ponosi odpowiedzialność w formie zapłaty-odszkodowania na rzecz Skarbu Państwa. Zapłata odszkodowania następuje z końcem terminu realizacji umowy offsetowej. "W związku z niewykonaniem przez Patrię niektórych zobowiązań powstało roszczenie Skarbu Państwa o zapłatę przez dostawcę kar umownych. Kwota tych roszczeń na koniec pierwszego okresu wyniosła ok. 134 mln euro" - poinformował wiceminister. Baniak zaznaczył, że minister gospodarki nie posiada możliwości zmuszania którejkolwiek ze stron do realizacji zobowiązań offsetowych, zaś podjęte zostały działania zmierzające do podpisania aneksu do umowy offsetowej.
Dodał, że w kwietniu ubiegłego roku Patria przedłożyła projekt aneksu z propozycją zamiany niezrealizowanych zobowiązań na nowe, jednak większość zaproponowanych zobowiązań nie została zaakceptowana przez ministerstwo gospodarki. Jak poinformował, trwają negocjacje dotyczące aneksu, a minister gospodarki zobowiązał Patrię do przedstawienia kolejnych projektów.
Sprawa przetargu na kołowy transporter opancerzony dla armii i wyboru oferty budziła zastrzeżenia - na początku ze strony konkurentów firmy Patria w przetargu, potem również ze strony polityków różnych opcji, głównie posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego. W oficjalnym raporcie, opublikowanym w listopadzie 2004 r., MON podało m.in. że Patria wygrała przetarg m.in. ze względu na "finansowanie i offset", co - według PSL - nie było formalnie kryteriami oceny ofert. Zastrzeżenia dotyczyły także niespełnienia przez transporter wszystkich wymaganych parametrów.