2015-06-11

„25 lat Jednostki Wojskowej GROM”

„25 lat Jednostki Wojskowej GROM”

11-go czerwca 2015 roku w Sejmie odbyło się otwarcie wystawy „25 lat Jednostki Wojskowej GROM”. Wystawę mogli obejrzeć na moje zaproszenie uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. gen. Wł. Sikorskiego w Stalowej Woli. Ekspozycja składa się z fotografii dokumentujących historię jednostki GROM oraz jej misji poza granicami kraju, a także współpracy z sojusznikami z NATO.

Jednostka Wojskowa GROM została utworzona 13 lipca 1990 r. Jest przygotowana do realizacji operacji specjalnych, na lądzie i w wodzie. GROM zajmuje się m.in. zwalczaniem terroryzmu, przeprowadzaniem akcji bezpośrednich (takich jak np. krótkotrwałe uderzenia na strategiczne cele w ramach działań wojennych) oraz udzielaniem wsparcia militarnego poprzez m.in. szkolenia oraz pomoc wojskową dla zaprzyjaźnionych krajów i organizacji.

Otwarta dziś w Sejmie wystawa dokumentuje misje m.in. w Kosowie, Iraku i Afganistanie oraz operację uwolnienia afgańskiej parlamentarzystki Fariby Kakar. Zdjęcia przedstawiają też m.in. ćwiczenia na Morzu Bałtyckim oraz trening snajperski.

fot. Paweł Kula