2009-01-21

120. rocznica urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego

Prezydium sejmu na podstawie art. 33 regulaminu Sejmu – w uzgodnieniu z Konwentem Seniorów – przedstawia Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej projekt uchwały:
w sprawie uczczenia pamięci Eugeniusza F. Kwiatkowskiego




Projekt przedstawia Marszałek Sejmu.


MARSZAŁEK SEJMU

/-/ Bronisław Komorowski

UCHWAŁA

Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej
z dnia 21 stycznia 2009 r.
w sprawie uczczenia pamięci Eugeniusza F. Kwiatkowskiego   


    W sto dwudziestą rocznicę urodzin Eugeniusza Felicjana Kwiatkowskiego, ministra przemysłu i handlu, wicepremiera, ministra skarbu w rządach II Rzeczypospolitej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia oddać hołd temu wybitnemu twórcy i realizatorowi koncepcji rozwoju polskiej gospodarki, którego roztropne działania w sferze polityki przemysłowej, handlowej i walutowej przyniosły jeden z najszybszych w ówczesnej Europie wzrost gospodarczy i poprawę życia polskiego społeczeństwa.

    W latach 1926-1930 Eugeniusz Kwiatkowski jako minister przemysłu i handlu opracował Trzyletni Program Stabilizacyjny (1927-30) a także nadzorował budowę portu i miasta Gdyni, będącej najważniejszym portem II Rzeczypospolitej.

    Od października 1935 r. do września 1939 r. Eugeniusz Kwiatkowski był wicepremierem do spraw gospodarki i ministrem skarbu. W tym czasie czuwał nad realizacją wielkiego zadania gospodarczego i obronnego nakreślonego w uchwale sejmowej, jakim był Centralny Okręg Przemysłowy. COP realizowany na obszarze 60 tys. km² zamieszkałym przez ponad 5,5 mln ludności, której przeważającą większość stanowili mieszkańcy ubogich wsi, jest modelowym przykładem racjonalnej polityki rozwoju, obejmującym rozbudowę infrastruktury komunikacyjnej i energetycznej, budowę i modernizację zakładów oraz budowę osiedli miejskich dla pracowników z całą infrastrukturą, co można uznać za antycypację polityki regionalnej w dzisiejszym rozumieniu tego pojęcia.

    Po II wojnie światowej Eugeniusz Kwiatkowski był delegatem rządu ds. odbudowy gospodarki Wybrzeża. Wówczas – w pewnym stopniu i przez krótki czas – były kontynuowane Jego przedwojenne zamierzenia. Z powodów politycznych został w PRL odsunięty od pełnienia funkcji gospodarczych. Umarł w zapomnieniu.

    Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza, że Eugeniusz Kwiatkowski dobrze zasłużył się Polsce.