2009-02-19

Premier Donald Tusk rozmiawał o problemach Stalowej Woli

W czwartek 19 lutego 2009 roku z inicjatywy podkarpackich posłanek: Elżbiety Łukacijewskiej oraz Renaty Butryn doszło do spotkania Prezydenta Miasta Stalowa Wola,  Andrzeja Szlęzaka z Premierem Donaldem Tuskiem. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele kierownictwa z Huty Stalowa Wola, związkowcy oraz parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej.


Muszę przyznać, że z powodu zbierającego swoje żniwa światowego kryzysu gospodarczego, ostatnie 3 miesiące mojej współpracy z Zarządem Huty Stalowa Wola, były niezwykle intensywne
– powiedziała Poseł Renata Butryn. - Wspólnie z Elżbietą Łukacijewską od 5 tygodni zabiegaliśmy o spotkanie Premiera Donalda Tuska z przedstawicielami Stalowej Woli, dlatego cieszę się, że w końcu do niego doszło. Najważniejsze jest to, że dyskusja miała spokojny, merytoryczny charakter  i obie strony są zadowolone z jej wyników . Pozostaje jedynie cierpliwie czekać na efekty. - dodała na zakończenie.


Tematem spotkania była trudna sytuacja społeczno – gospodarcza Stalowej Woli, spowodowana skutkami światowego kryzysu gospodarczego. Doszło do spotkania, które daje szansę wszystkim zaangażowanym w problem Stalowej Woli, żeby wspólnie robić coś razem i bardzo cieszę się z tego, że znalazłem partnerów rzeczowych – powiedział dziennikarzom po spotkaniu Premier Donald Tusk – Przygotowaliśmy pakiet spraw dotyczących zarówno Huty Stalowa Wola, jak i samego miasta, który krok po kroku będziemy realizować – dodał na zakończenie.

Prezydent Stalowej Woli, Andrzej Szlęzak zwrócił uwagę na groźbę szybko zwiększającego się bezrobocia w regionie oraz proponował zmiany w procedurze odlesiania gruntów, co ułatwiłoby powstanie nowych inwestycji. Cieszę się, że w końcu strona rządowa dostrzegła Stalową Wolę i jej problemy. Jesteśmy zobowiązani i doceniamy, że premier znalazł czas i chciał rzeczowo i rzetelnie wysłuchać naszych problemów. - mówił zadowolony po spotkaniu.


Swoje postulaty przedstawili również związkowcy: domagali się znowelizowania prawa , które sprzyjałoby obniżeniu kosztów energii elektrycznej oraz umożliwiałoby wprowadzenie tzw. technicznej przerwy w zakładach.


Premier Donald Tusk obiecał powołanie w najbliższym czasie ze strony rządu pełnomocnika  ds. Pomocy Stalowej Woli. Ma on się zająć realizacją przygotowanego pakietu pomocowego dla Stalowej Woli. O szczegółach poinformujemy Państwa wkrótce.
   

(pz)
Materiał przygotowany w oparciu o materiały prasowe PAP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz „Dziennika”