2009-02-25

Brzostek odzyskuje prawa miejskie

21 lutego 2009 roku uczestniczyłam w uroczystości odzyskania przez Brzostek – jedną z najstarszych miejscowości województwa podkarpackiego - utraconych 75 lat temu praw miejskich. To niezwykły, szczególny dzień - bo świętowało całe lokalne społeczeństwo.



Po raz kolejny wszyscy mieliśmy okazję przekonać się jak ważną rolę pełni w życiu każdego człowieka, każdej społeczności-"mała ojczyzna".

Często określa się ją jako "bliższą","rodzinną", "domową", "swojską". Jej istotą są silne związki międzyludzkie - rodzinne, sąsiedzkie,regionalne. Święto w Brzostku to dowód na to, że każdy ma "domową ojczyznę". "Mała ojczyzna" - to rodzaj kulturowej tożsamości,to poczucie zakorzenienia. W atmosferze "swojskości" jest coś niezwykle cennego - tu każdy czuje się "u siebie", ma swoje miejsce na ziemi. W lokalnych społecznościach człowiek przestaje być anonimowy, czerpie radość z przynależności do wspólnoty i odczuwa dumę.I ta duma była wszechobecna w Brzostku.... .Mieszkańcom Brzostka życzę, aby zawsze pielęgnowali swoje rodzime tradycje i pamiętali o tym,że miłość do "domowej ojczyzny" jest najpiękniejszą formą patriotyzmu.



Kilka słów o historii miasteczka...

Pierwsza pisemna wzmianka o Brzostku pojawiła się w latach 1123 – 1125. Wówczas była to mała wioska należąca do dóbr opactwa bernardynów w Tyńcu. Od XIV wieku miejscowość rozwinęła się jako osada targowa, zaś w 1394 roku przeprowadzono lokację miejską Brzostku. W XVI wieku Brzostek został całkowicie spalony przez wojska węgierskie, zaś w XVII wieku przez wojska księcia siedmiogrodzkiego Jerzego Rakoczego.

W 1934 roku Brzostek stał się gmina wiejską, zachował jednak prawo do używania historycznej nazwy miasto. W czasie II wojny światowej przeszło pacyfikację, hitlerowcy wymordowali Żydów, natomiast samo miasteczko było niemal doszczętnie zburzone. W 1985 roku gminę odznaczono Krzyżem Partyzanckim.

Prawa miejskie miejscowość posiadała w latach 1367 – 1934. Zostały one jej przywrócone 1 stycznia 2009 roku.

Renata Butryn