2009-03-11
Bądź zdrowa, Mamo. Zbadaj się!
Projekt Bądź zdrowa, Mamo. Zbadaj się! Jest
elementem szerszej inicjatywy posłanek Platformy Obywatelskiej pod
hasłem: Chroń to, co najcenniejsze! Jesteśmy przekonane, że każde
działanie zwiększające świadomość potrzeb profilaktyki zdrowotnej u
kobiet jest cenne - z tym przesłaniem akcję koordynują Podkarpackie Posłanki Elżbieta Łukacijewska i Renata Butryn.
Patronat nad projektem
Osobisty patronat nad projektem objęły:
Pani Minister Zdrowia Ewa Kopacz.
oraz
Pani Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall.
Akcji patronuje również Narodowy Fundusz Zdrowia.
Zidentyfikowane problemy
Świadomość potrzeby przeprowadzania badań profilaktycznych w polskim społeczeństwie jest bardzo niska. W efekcie wiele chorób wykrywanych jest na tak późnym etapie, że konieczne jest stosowanie bardziej inwazyjnych metod leczenia a całkowite wyleczenie często staje się niemożliwe. Wiele kobiet w Polsce nie przeprowadza badań profilaktycznych, czego przykładem są dane dotyczące zachorowalności na raka szyjki macicy i raka piersi.
Rak szyjki macicy
Co roku w Polsce na raka szyjki macicy zapada 3600 kobiet. Połowa z nich umiera. Z danych GUS wynika, że 30% Polek nigdy nie miało wykonanej cytologii. W latach 2007-2008 tylko 33% ankietowanych przez Pentor kobiet wykonało badanie cytologiczne. W 2007 roku NFZ skierował 5,6 miliona imiennych zaproszeń na badania cytologiczne. Do 10 października 2007 na badania zgłosiło się około 330 tysięcy kobiet, czyli zaledwie 5,9% zaproszonych! (Dane pochodzą z raportu Powstrzymać Raka Szyjki Macicy w Polsce)
http://www.profilaktykarakaszyjkimacicy.pl/podsumowanie.php
Rak piersi
Średnio co 40 minut diagnozowany jest rak piersi u kolejnej Polki. Oznacza to 35 zachorowań dziennie. Co roku mamy w Polsce 12 tysięcy nowych zachorowań, a 5 tysięcy kobiet umiera z tego powodu. Statystyki te mogłyby wyglądać inaczej, gdyby Polki podawały się systematycznym badaniom profilaktycznym. Kobiety między 50 a 69 rokiem życiem mogą korzystać z bezpłatnych badań mammograficznych co 2 lata. Niestety, nie korzystają…
Cel projektu
W wielu społecznych kampaniach ogólnopolskich dotyczących profilaktyki nowotworów zwracano się bezpośrednio do kobiet. Efekt tych kampanii jest niewystarczający. Celem projektu jest upowszechnienie wśród kobiet korzystania z badań profilaktycznych. Założeniem jest dotarcie do kobiet w sposób pośredni – poprzez prośbę dziecka. Laurki wykonane przez dzieci mają nakłonić kobiety do przeprowadzenia badań profilaktycznych. Kobiety, których dzieci są we wczesnym wieku szkolnym najczęściej mają mało czasu dla siebie, dlatego zaniedbują profilaktykę. Więź miedzy matką a dzieckiem jest bardzo silna. Prośba dziecka, aby jego mama poddała się badaniom profilaktycznym może uzmysłowić kobietom potrzebę i wagę tych badań.
Drugim – być może równie ważnym – celem projektu jest upowszechnienie idei badań profilaktycznych u dzieci. Zdaniem organizatorów projektu, taka inicjatywa jest doskonałym elementem wczesnej edukacji zdrowotnej. Dzieci powinny zapamiętać przekaz formułowany bezpośrednio do nich, że badanie profilaktyczne jest czymś tak samo naturalnym, potrzebnym i koniecznym, jak mycie zębów. Nauczyciele, którzy zdecydują się wziąć udział w projekcie, otrzymają profesjonalny opis metodologiczny przeprowadzenia lekcji. Dzięki temu dowiedzą się, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na tematy związane z profilaktyką zdrowotną.
Dodatkowo projekt umożliwi opracowanie formy graficznej, która będzie wykorzystana przez Narodowy Fundusz Zdrowia przy wysyłaniu imiennych zaproszeń na badania profilaktyczne w kolejnych latach.
Grupa docelowa
Grupa bezpośrednia: Dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych w całej Polsce;
Grupa pośrednia: kobiety, matki uczniów, wszystkie osoby, które usłyszą, przeczytają o projekcie.
Opis projektu
Projekt polega na zorganizowaniu konkursu plastycznego dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych. Zadaniem dzieci będzie narysowanie laurki dla mamy na Dzień Matki, poprzez którą poproszą Mamy o przeprowadzenie badań profilaktycznych. Na każdej laurce musi znaleźć się hasło projektu: Bądź zdrowa, Mamo. Zbadaj się! Projekt będzie promowany przez plakat, stronę internetową http://www.projektlaurka.pl i informacje w mediach. Prace konkursowe będą wysyłane przez szkoły do organizatorów konkursu w poszczególnych województwach. W każdym województwie lokalne jury wybierze jedną pracę, która zostanie wysłana na konkurs ogólnopolski. Rozstrzygnięcie projektu nastąpi w Dzień Matki. Dzieci, których prace wygrały w poszczególnych województwach wraz z Mamami i nauczycielami przyjadą do Warszawy na finał konkursu. Dodatkową atrakcją będzie dla nich wycieczka po stolicy. Chcemy, aby główną nagrodą była wycieczka dla dziecka i jego Mamy do Disneylandu pod Paryżem. Dodatkowo szkoła zwycięzcy również otrzyma nagrodę.
Organizatorzy
Organizatorami ogólnopolskimi konkursu są Posłanki Joanna Mucha i Beata Małecka-Libera.
W województwach projekt koordynują:
-w województwie lubelskim: posłanka Joanna Mucha;
-w województwie śląskim: posłanki Beata Małecka-Libera i Danuta Pietraszewska;
-w województwie dolnośląskim: posłanki Ewa Drozd i Ewa Wolak;
-w województwie kujawsko-pomorskim: posłanka Domicela Kopaczewska;
-w województwie lubuskim: posłanki Bożena Bukiewicz i Bożena Sławiak;
-w województwie łódzkim: posłanki Agnieszka Hanajczyk, Joanna Skrzydlewska i Hanna Zdanowska;
-w województwie małopolskim: posłanka Katarzyna Matusik-Lipiec;
-w województwie mazowieckim: posłanki Małgorzata Kidawa-Błońska i Alicja Dąbrowska;
-w województwie podkarpackim posłanki Elżbieta Łukacijewska i Renata Butryn;
-w województwie pomorskim: posłanka Iwona Guzowska;
-w województwie warmińsko- mazurskim: posłanki Beata Bublewicz i Lidia Staroń;
-w województwie wielkopolskim: posłanki Agnieszka Kozłowska-Rajewicz i Irena Tomaszak-Zesiuk
-w województwie zachodniopomorskim: posłanki Magdalena Kochan i Danuta Olejniczak;
-w województwie podlaskim: posłowie Damian Raczkowski i Jacek Żalek.