2009-05-10

Majowe uroczystości strażackie

Życzę wszystkim strażakom Podkarpacia, aby ich niełatwa i piękna służba była źródłem nieustającej satysfakcji, płynącej ze świadomości, że najważniejsze – to szerzyć dobro.
Niech zawsze przyświecają Wam w pracy i w życiu słowa Bolesława Chomicza – „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.
Renata Butryn
Poseł na Sejm RP

4 maja uznawany jest powszechnie za Dzień Strażaka. Rozpoczyna on  wielkie„strażackie świętowanie”. Z tej okazji  w Kościele św. Floriana w Stalowej Woli odbyła się uroczysta msza święta w intencji strażaków, w której brała udział poseł Renata Butryn. 10 maja udała się  także wraz ze strażakami powiatu stalowowolskiego na strażacką pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia  znajdującego się w Radomyślu nad Sanem. W swoim wystąpieniu na uroczystości wręczenia sztandaru jednostce OSP z Radomyśla pani poseł. nawiązała do działalności i przesłania Bolesława Chomicza.
15 maja 2009 roku minie 50. rocznica śmierci Bolesława Chomicza, żarliwego patrioty i wielkiego kreatora ochotniczego ruchu strażackiego. Z jego inicjatywy od 1912 roku  był wydawany „Przegląd Pożarniczy”, a w 1916 roku powołano do życia Związek Floriański, który przyczynił się do rozwoju i integrowania polskiego ruchu strażackiego. Dzięki ogromnemu osobistemu  zaangażowaniu B. Chomicza, który uznał za ważne zjednoczenie strażaków z byłych dzielnicowych związków w jeden ogólnopolski związek, doszło 8 września 1921 roku w Warszawie do I Krajowego Zjazdu Strażaków. Powołano wówczas Główny Związek Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej i przyjęto jego statut.
Warto podkreślić, że podczas okupacji Chomicz pełnił obowiązki prezesa konspiracyjnego Związku Straży Pożarnych. Po wojnie zanegował upolitycznienie przez komunistów formacji OSP i wycofał się z działalności.
Najważniejsze w jego myśleniu jest to, że służbę strażaków pojmował bardzo szeroko i zawsze podkreślał jej doniosłość:
„Na gruncie ochotniczych straży pożarnych wiele zdziałać można dobrego w kierunku podniesienia  poziomu kultury, oświaty i etyki wśród miejscowego społeczeństwa(..)krzewienie oświaty i czytelnictwa, jako przyjaciół rozumu, propagowanie patriotyzmu jako fundamentu miłości Państwa własnego, budzenie cnót obywatelskich.”